Sieť projektov

Keď sa v hlave súčasne varí 5 nápadov na budúce články, charitatívny projekt, rozvoj súkromnej praxe, nový vzor írskej čipky, orientálne tance a to všetko je rovnako lákavé, vzrušujúce a nič sa nedá vynechať, môže to byť ťažké. Je to ako keby ste boli roztrhnutí medzi všetkými týmito nápadmi, a neviete, či sa nakoniec sústrediť na jednu vec, ako všetci normálni ľudia, alebo sa pokúsiť objať to všetko naraz. Je to o vás? Ak áno, čítajte ďalej 🙂

Posledné dva mesiace mi uplynuli hľadaním odpovedí na otázky. Počas tejto doby som prečítala 5 kníh a úplne neočakávane som narazila na riešenie s neobvyklým pohľadom na tento problém.

Hádajte, čo spoločné majú najúspešnejší vedci, hudobníci, umelci? Čo im pomáha tvoriť úspešné diela jeden po druhom?

V knihe “Messy. How to be Creative and Resilient in a Tidy-Minded World” Tim Harford píše o tom, ako vedci študovali tvorivé návyky takmer stoviek neuveriteľne úspešných ľudí, v snahe nájsť zákonitosti a zistili, že každý z týchto tvorivých hviezd, pracoval súčasne na mnohých rôznorodých projektoch. Túto zákonitosť, ktorá spočíva v súčasnej práci na rôznych projektoch v rôznych fázach implementácie, vedci pomenovali “sieťou projektov”.

Vedci zistili štyri výhody, ktoré majú pracujúci na sieti projektov. Tu je stručný popis, týchto výhod:

Po prvé, rozličné projekty sa navzájom obohacujú. Poznatky získané v jednom projekte sa často stávajú kľúčom k rozvoju iného.

Po druhé, nový kontext zvýrazňuje pozornosť. Zdá sa, že práca na viacerých projektoch by mala odvádzať pozornosť, ale v skutočnosti rozmanitosť spôsobuje, že sme pozornejší na detaily, a naopak, keď si zvykneme na niečo, postupne strácame ostrosť vnímania.

Po tretie, zatiaľ čo pracujeme na jednom projekte, môžeme nevedome pracovať na inom, a umožňujeme podvedomiu riešiť problém tým, že prejdeme na úplne odlišný projekt zo svojej siete projektov. Niektorí vedci sa domnievajú, že takáto podvedomá práca je kľúčom k riešeniu kreatívnych problémov.

A po štvrté, prítomnosť viacerých projektov umožňuje, aby ste sa v prípade potreby vyhli niektorému z nich. Ak máte zásadné problémy pri riešení niektorých úloh, vždy máte možnosť prejsť na inú.

Avšak prítomnosť viacerých projektov v práci má svoje nevýhody. Mnoho projektov v práci spôsobuje neustále napätie, ktoré sa môže zmeniť na obyčajné otáľanie.

Zaujíma vás, ktoré riešenia pomáhajú zabrániť tomu, aby sa sieť projektov stala naliehavou záťažou? Napíšem o tom nabudúce.

Add A Comment